NEMOCNICE

Většinu času jsem trávil v nemocnici. Ne jako pacient, ale jako pečlivý okukovatel lékařů a sestřiček, toho co právě provádějí, občas jsem se snažil vše vyfotit. Ale focení moc rádi nemají. Celá stáž probíhala v nemocnici tradiční čínské medicíny, která sídlí v několika budovách.
Nemocnice, jak nápis nad hlavním vchodem hlásá, je nemocnice tradiční čínské medicíny. Jsou oddělení, kde se léčí stejně jako u nás, možnost vyšetření CT nebo NMR, vyšetření krve, to je běžnou součásti diagnostiky. Co jsem poznal, neexistuje přesná hranice mezi čínskou a západní medicínou, zodpovědná osoba, vedoucí oddělení, určuje jaké metody se budou používat. Součástí léčby jsou bylinky, akupunktura, cvičení.
Nemocnice funguje úplně jinak než ta naše. Lidé spí nejen na pokoji, ale i na chodbách, soukromí zajišťuje jen závěs. O jídlo a hygienu se starají sami. Když si nemohou dojít na ulici, něco dobrého si koupit, musí se o ně postarat někdo z rodiny, který se stará i o umývání. Člen rodiny je na pokoji od rána do večera. U lidí hodně nemocných, kteří vyžadují péči i v noci, jsou příbuzní i přes noc. Lékařů se zdá, že je jich velký počet, ale při bližším seznámení jsem zjistil, že asi tak polovina jsou studenti vysoké školy, kteří dělají stejnou práci jako lékaři, ale úplně zadarmo. Ale chodí na jedno vybrané oddělení oddělení, a tím si zvolí většinou obor, kterému se budou věnovat i nadále.


Oddělení akupunktury

Nejvíce času, téměř dva měsíce, jsem se učil na oddělení akupunktury pro hospitalizované a ambulantní pacienty. Obě budovy odděluje asi tak dvacetiminutová procházka. Dokonce mi i vytvořili časový harmonogram, ale ne vždy mě nutili zůstávat do pěti hodin odpoledne. Na přednášce jsem se v 7:30 občas objevil, většina byla v angličtině, tak jsem se i něco zajímavého dozvěděl. Přednášky jsou minimálně jednou týdně jako součást vzdělávání studentů a lékařů.
Nejčastější nemoci jsou na tomto oddělení neurologické, stavy po mozkových příhodách, různá nervová postižení, kdy pacienti nemohou pohybovat končetinami nebo svaly na obličeji. Dále jsem viděl hodně pacientů s bolestí zad a velkých kloubů - kolen a kyčlí. Ale akupunkturou léčí i bolesti břicha a obezitu. Obezita se léčí změnou stravy, pohybem a akupunkturou. Když jsem se s úsměvem ptal, jestli by nestačila ta změna stravy a pohyb, tak nepochopili můj vtípek, terapie bez akupunktury nebo bylinek je pro ně nemyslitelná. Akupunktura je součástí léčby, které věří jak pacienti tak lékaři.
Většina lidí v Číně slovo akupunktura, acupuncture, vůbec neznají. V Čínských znacích 針灸, zhenjiu, znaky znamenají jehla a oheň. Teplo je v čínské medicíně velmi ceněné a používané. Nejčastěji se používá moxa, což je cigareta z pelyňku, která docela hodně a intenzivně voní, ne každému je tato vůně příjemná. Ale bez tohoto smradu prý není léčba tak účinná. Velmi používané jsou infračervené lampy.


Rádi používají velké množství jehliček, 50 kusů není výjimkou. Když jsem se s jedním studentem pozastavoval nad tímto pro mě velkým počtem, s tajemným čínským úsměvem mi odpověděl, že alespoň některá zabere, a navíc zdůraznil, že cena je velmi nízká. Já jim s vtipem povídal, že vymysleli styl "ježek." Na úpornější bolesti zad nereagující na malé jehličky používají tzv. jehly-nůž. Aplikace je bolestivá, proto lokálně kůži předem znecitliví.


Velmi často při terapii jehličkami používají elektrický proud, který stimuluje svalové skupiny, kterým se nedostává dostatečné nervové stimulace. Aplikace proudu nemusí být jen jehličkami, i když je nejčastější, lze i pomocí speciálních náplastí.


Ke zvlhčení 氣, k celkovému posílení organismu a při chronických onemocněních lze použít stimulace akupunkturních bodů vitaminem B12 a nebo lépe cyanocobalaminem, což mi přišlo velmi podobné, ale ujistili mě, že rozdíl je velmi výrazný. Ale je pravdou, že ne všichni této metodě plně důvěřují a myslí si, že jde jen o efekt vitamínu B12.


Ambulance

V budově pro ambulantní pacienty jsem měl to štěstí několik dní doprovázet profesora Li 李. (česky Trnka nebo Švestka). Je to uznávaný specialista na čínskou medicínu, zejména akupunkturu, pochází z rodiny s několika generační tradicí.
Pracovitost pana profesora je absolutně výjimečná. Ráno před osmou hodinou začíná léčit jehličkami u lidí, které už zdiagnostikoval v předcházejících dnech. Lidé pokojně sedí nebo leží ve třech místnostech. Pan profesor má na jednoho max 8 minut (stopoval jsem), aplikuje 30-50 jehliček, lidé sedí kde se dá, každý je rád, že se k panu profesorovi dostal. Když přechází z místnosti do místnosti, na chodbě koho uzná za potřebného léčí akupunkturou ve stoje. Nikoho nepřekvapuje, že se lidé po čekárně pohybují s jehličkami na hlavě, na rukou. Za hodinu a půl ošetří 45-50 pacientů. Následuje diagnostika nových pacientů. Nejen puls, jazyk, dotazy dle tradiční medicíny, ale i CT vyšetření, NMR, laboratorní výsledky krve. Před obědem zvládne ošetření dalších 40-50 pacientů. Nemá žádnou místnost pro sebe, oběd má na malém stolečku v šatně. Po obědě dalších diagnostika, v pozdním odpoledni další 50 pacientů. Neuvěřitelné. 3x týdně má "svoji" ambulanci. Lidé jsou šťastní, že se k panu profesorovi Li dostanou. Vidím ošetření i malých dětí, včetně bolestivé aplikace jehliček do jazyka u mentálně retardovaného. Poslušně a klidně drží.
Kolem pana profesora poletuje cca 10 studentů, bez nichž by to všechno nebylo možné. Vše nachystají, pomáhají organizovat, po dvaceti minutách jehličky odstraní.


Oddělení masáží

Veliká místnost, kde leží a je masírováno cca 20 lidí. Každého pacienta masíruje až 5 lékařů. V budově pro ambulantní pacienty jsou specialisté pro malá miminka, která spokojeně pobroukávají při masážích hlavy, zad, bříška a končetin. Několik dní jsem mohl pozorovat malou holčičku, která je z dvojčátek. Její sestřička se vývojově opožďovala, tak ji pravidelně denodenně masírovali, a tím svoji sestřičku předběhla. Tak začala na masáže chodit ona.


Onkologické oddělení

Onkologické oddělení je velmi podobné tomu našemu, klasická chemoterapie i celková biologická léčba společně s bylinkami. V době oběda se odsune tiskárna a ve velkém hrnci je kořenitá polévka s nudlemi. Sejdou se lékaři, sestry, studenti a je příjemně veselá atmosféra.


Operační sály

Na operační sály jsem se dostal trochu oklikou. Chtěl jsem vidět lokální anestezii akupunkturou. Všichni vědí, že je to možné, ale nenašel jsem pracoviště, kde by to někdo uměl. Lékař, anesteziolog, mně nabídl, že mi ukáže lokální anestezii při operaci štítné žlázy v jiné nemocnici. Když jsme přijeli, bylo poznat, že jehličky už dlouho nepoužívali, nemohli najít přístroj na slabý elektrický proud. Když po půlhodinovém pobíhání nakonec vše našli a jehličky aplikovali (vše fotograficky zdokumentovali, neboť to byla mimořádná akce), tak aplikace jehličkami trvala cca 5 minut, a mně vysvětlili, že vše použili jen do úvodu klasické anesteziei, a že je menší spotřeba klasických léků. Následovala operace, při které používají čínský patent, nanocarbon, kterým si označí štítnou žlázu od ostatních tkání a riziko poškození příštítných tělísek a nervů je mnohem menší. Mít tak nanocarbon doma.