Jednoho tisíce jezer je město Wuchan,

tisíc jich není, ale je jich dost, dost na poznávání. Jsou to oázky přírody, i když ne divoké, ale pečlivě upravené, ale s neodolatelným posezením ve stínů stromů bez zvuků velkoměsta. Některé z nich neodolaly tlaku výstavby moderních čtvrtí. Jsou místem odpočinku, relaxace a cílem nejen turistů. Jsou i zdrojem lotosových semínek, kořenů, obojživelníků a ryb.


沙湖

První, nejbližší a nejčastěji mnou navštívené, kdykoli jsem potřeboval trochu přírody. První cesta byla s malou komplikací, cesta na mapě sice existovala, ale reálně už byla zastavěná a neprostupná, nevěděla to i děvčata projíždějící na kole. Museli jsme se vracet. Město se prý mění každý den. Po cestě po velmi rušné desetiproudé silnici najednou slyším velmi krásný hluboký hlas, to jeden stařík na kole asi aby přehlušil zvuk velkoměsta - ale píseň byla úžasná. U jezera jsem se mohl poprvé obdivovat lotosy, v květu, odkvětu, poupata. Místní rybáři se tajemně dívali na hladinu, stejně jako naši. Co se dá chytnou si lze prohlédnou a koupit na ulici. U jezera se dá rozjímat na třech různých nepropojených místech, kde si lze i zacvičit.


紫阳湖

Jezero uprostřed husté zástavby se školkou pro lotosy a švestkovou alejí. Po dřevěném můstku se člověk znavený městem dostane na malý ostrůvek, odkud vypadá město o mnoho přátelštěji. Součástí parku je i pečlivě zastřižený trávník na ranní cvičení. Od mého bydlení příliš daleko. Posezení se sluníčkem, lotosy a vůní přírody ideální na odpolední svačinku (červené pomelo :).


东湖

Největší jezero, 33 kilometrů čtverečních. Velmi navštěvované místo v tomto velkoměstě nejen turisty.
Místní občané vám s hrdostí zdůrazní, že je to největší jezero schované ve městě v celé Číně a dost možná na celém světě. Na břehu jezera je možné navštívit botanickou zahradu, najít nádraží na rychlo vlaky s možností se podívat i do Pekingu, muzea, historické i moderní budovy. Jezero je opravdu velmi oblíbené, ale je tak veliké, že každý si své klidné místo najde, místo na oběd, na přečtení knížky, na jen tak pozorování vodní hladiny s hledáním odpovědí na všemožné otázky.
Moc veselý den jsem prožíval na sedle půjčeného kola, projížděli jsme po zpevněných cestách, po mostech, slunili se na břehu jezera, obdivovali kráse stromů a starých staveb i odpočívajícího korábu.


鲩子湖

Kapří jezírko jsem objevil při hledání údajného velkého trhu ovoce a zeleniny dle průvodce, který jsem ale neobjevil, i přátelé z nemocnice nevěděli a dost možná, že už na jeho místě stojí velký mrakodrap. Mohl jsem se procházet malým trhem s květinami a akvaristickými potřebami. Uprostřed jezírka je ostrůvek s dvěma budovami za starých časů, starý rezavý, ale zamknutý zámek mi to nedovolil bližší prozkoumání.


无名湖

Velmi malé, jen přes ulici od předchozího, na mapě bezejmenné, zajímavé přilehlým parkem, kde si lidé čtou, hrají hry nebo jen tak lelkují.


晒湖

A jedno co mělo očistu, ale dost možná na tomto místě bude sídliště.


莲花湖

V překladu jezero lotosového květu, s parkem s rozličnými sochami, hlavně zvířat. Mnoho lidí s blízkých vysokých budov si přichází odpočinout a nalézt svěží větřík nad hladinou jezírka. I já jsem neodolal krátkému posezení na umělém ostrůvku s pohledem na první most v tomto městě. Pohled malinko kazily jen již několik let nepoužívané rezivějící tobogany.


无名湖

A další bezejmenné schované v areálu školy, ale blízko mají i pacienti z obrovské nemocnice. Vstup hlídá strážník, ale asi jsem nevypadal nijak nebezpečně, jen mi s úsměvem pokynul na pozdrav, možná si i myslel, že zde studuji.


月湖

Na břehu měsíčního jezera si lze prohlédnout Starou terasu pro citeru, oblíbené místo hudebníka Ho Boya, který naposledy hrál nad hrobem přítele Zhong Zigiho a potom citeru rozbil, protože nikdo jiný již jeho hudbu nemohl ocenit. Za 15 元 jsem se procházel budovami a pěknými dvorečky, mohl jsem se i vyfotit u citery, dokonce jsem našel i citovanou terasu, a představoval si, jak velký smutek to musel být, když byl zničen i hudební nástroj, ale kdyby se tak nestalo, nebyl by tu stánek ze suvenýry.


后襄河公园

Jezero beze jména, součástí parku řeky 后襄, zajímavé svým velmi blízkým sousedem a tím je Wuhanské muzeum.


北湖

Jezero Severní s těsně nalepenými baráčky a obchůdky, jen kousek dál veliké mrakodrapy.


西湖

Východní se zajímavými sochami, ale s jen malými místy ke klidnému odpočinku.


中山公元

Ono to vlastně není jezero, rozsáhlý park s různými atrakcemi, kolotoče, autíčka, vláčky jako u nás. Vodní plochy jsou malé, připomínající slepá ramena řek s ostrůvky. Na jedno bylo velice rušno, tak mě zvědavost nenechala jít dál, hráli se deskové hry a ti co nehráli, alespoň povzbuzovali. Na soše pejska jde vidět, jak je lidé často hladí, asi to bude pro štěstí, potkal jsem malíře co začínal své dílko.


解放公元

Park svobody. Veliký, na okraji je vojenská škola a součástí parku místo pietní místo pro vzpomínku na ruské vojáky, kteří se nevrátili domů ze světové války. Našel jsem věžičku, která mi nedovolila, abych se podíval na park z ptačí perspektivy. Při zavřených dveřích jsem objevil jiné, menší, vytesané do kamene, které vkusně doplňovaly bonsaje.