První procházka po městě

směřuje k řece. S myšlenkou na svěží vítr si s pomocí mapy v mobilním telefonu snažím najít kousek přírody. Cesta vede uličkami kde je plno obchůdků a lidí. Vzpomínám na první večer čínských lékařů v Jihlavě, kdy jsme se procházeli po městě s otázkou, kde jsou všichni lidé?
Po asi hodinovém proplétání se mezi lidmi, motorkami a skútry mě na tváři pošimral lehký říční větřík. Mohl jsem se obdivovat prvnímu mostu na řece Cháng Jiāng 長江, kterou doma známe pod jménem Jang-c’-ťiang, největší řece v Číně. Do roku 1957 tady mohli lidé cestovat jen na lodích. Most dvoupatrový, pro auta a pro železnici, dlouhý 1,6 km. Spojuje Želví a Hadí horu.
Je to místo setkávání, kde se dá i vykoupat, pozoroval jsem místo u mostu, odkud Mao Ce-tung přeplaval řeku do čtvrti Hankou, na druhém břehu. U řeky je příjemně. Je zde i velmi malý parčík. Na cestě zpět nacházím básníka, co píše opravdu velikým štětcem své myšlenky na chodník. Již během mé přítomnosti si první písmenka důkladně přečetlo sluníčko.
I když si myslím, že nejsem daleko, najednou se ocitám úplně jinde než předpokládám. Ukazuje se má absolutní závislost na navigaci. Bez této pomoci bych do svého přechodného bytečku nedorazil.


Želví kopec

Když jsem se dozvěděl, že most si lze i přejit pěšky, moc se mi ta myšlenka líbila, podívat se na město z trochu jiného pohledu nad řekou. V jedno volné odpoledne jsem se přesunul metrem k Želvímu vrchu. Cesta vede hooodně do kopce, možná to je důvod, proč jsem nepotkal moc lidí, ale nahoře jsem si užíval vůní cedrů a borovic, výhledů na okolní mrakodrapy, soch dávných bojovníků, moderní vysílací věže, ale hlavně, na nejvyšším vrcholku je velká kovová mísa, v které když se udělá pořádný oheň, tak musí jít vidět velice daleko, neboť Wuhan je jedna veliká rovinka. Chvilku jsem přemýšlel, jak pěkná by byla na zahradě, a jestli by se vešla do letadla, ale pak jsem ji tam ponechal.
Po mostě jsem se vracel zpět k mému přechodnému domovu. Plno aut, hluku a přes kilometr dlouhá procházka po betonu; nic co bych potřeboval zopakovat :)