Na každém kroku je možné si koupit nějakou dobrotu, rýžovou kaši, nudle na mnoho způsobů, něco smaženého, samozřejmě různé druhy masa, ovoce, nápoje. Když už se člověk dostane na místo, kde není na dohled není žádný stánek či obchůdek (je velmi nesnadné, takové místo najít), anebo když si nemůže vybrat, není nic jednoduššího než si na internetu něco objednat a pár minut počkat.
Zejména na ulicích se dalo koupit různé zvířectvo, žáby, ryby, krabi, želvy, různé druhy masa. V obchodech navíc mořští živočichové, včetně sumýšů. Také nabídka hub je velmi široká, ale těmto svodům jsem odolal.
 
Přijel jsem do Wuhanu v září, stihl jsem pozdní léto a období melounů. Různé druhy, velikosti a barvy, většina moc dobrá, vodní melouny slaďounké, často jsem si odnášel ke svačině malý, asi tak kilový, svěží a plný chuti. Nejdobřejší meloun, který jsem v Číně potkal, schovával žlutou dužninu pod zelenou tvrdou slupkou, chuť ananasová s nádhernou ananasovomedovou vůní; 大连绿宝香瓜 - ananasový meloun - zelený poklad z Dalianu.
Asi tak v polovině října se nabídka melounů se zmenšovala, ale na každém kroku lze koupit citrusy, mandarinky, pomeranče, různé druhy pomela, drobné citrusy se sladkokořenkavou chutí. Nezvláštnější jsem potkal v Yunnanu - cedrát, nebo také Buddhova ruka, Citrus medica cv. 'Digitata', var sarcodactylis., na stánku jej nazývali bergamotem. Když jsem jej viděl poprvé, neodolatelná vůně a tvar, ale nechtěli mi prodat jen část, celý plod ne zrovna levný se mi kupovat nechtělo. Poslední večer v Yunnanu, když jsem si k večeři kupoval kilové přeslazené mango, tak mi paní prodavačka dala asi tak 5 cm kousek zdarma. Nemá dužninu ani šťávu, ale velmi intenzivní vůni, kaše s kokosem byla pohlazení nejen pro žaludek;佛手柑 - Buddha-ruka-mandarinka.
Kořenitá chuť malých křehkých kumquatů s jemnou sladkou chutí a velikostí do 2 cm, svačinka za slunného odpoledne, jí se celé; 脆皮金桔 - křupavý kumquat.
Pomela od října byla opravdu všude, světlá - žlutá, červená, malá velká, levná (nejlevnější jsem měl za 12 korun), ale i drahá - thajské za 150 Kč (zakoupeno padesátý den pobytu, a dlouho si drželo pomyslnou první příčku nejdražšího ovoce, ale neudrželo), thajské pomelo je dražší, ale chuť jemnější a sladší, růžová dužnina.
Dračí ovoce pitahaya, zkráceně pitaya; 火龍果, 皮塔亞 (dračí ovoce). Kaktus, který lze údajně pěstovat i u nás v obýváku. Chuť lehce sladká, červená je vodnatá, bílá plnější, velmi svěží. Nejvoňavější, trocha ananasu, trocha manga, trocha banánu - je žlutá pitaya. Nejdražší ovoce, co jsem si koupil, jeden kousek za 250 Kč, ale chuť výjimečná, jeden z největších chuťových zážitků. Potkal jsem ji jen jednou ve velkém obchodním domě, napřed jsem viděl dva kousky asi za 5OO Kč, přišlo mi to hodně, trochu stranou se schovávala jedna osamocená. Žlutá pitahaya - 麒麟果 qílín - ovoce jednorožce.
Durian, Jackfruit - největší ovoce, co jsem, kdy potkal. Durian docela smrdí, Jackfruit krásně voní, a chuť svěží, lehká, nasládlá, žádnému jinému ovoci nepodobná.
Hrozny - malé, velké, zelené i tmavé, sladké a ještě více sladké. Všechny moc moc dobré.
Kokosy- mladé kokosy, sladká šťávička, s cenou od 25 Kc za jeden kousek. V průběhu mého pobytu otevřeli zeleninu asi 10m od hostelu s vynikajícími thajskými kokosy. Sekáček původně na maso se velmi osvědčil.
Banány jsou velmi oblíbené ovoce v Číně, často jsem vidíval velmi malinké, i trochu tlustší, jednou jsem neodolal nabídce červených, ale žádný z méně známých se nevyrovnal zralému banánu, který znám z domova.
Oblíbenější než banány jsou určitě kiwiZelená, která nepřekvapí, ale objevil jsem i žlutá, poprvé v botanické zahradě a občas v obchodě červenožlutá, ta jsou nejlepší - chuť sladká, voňavá, krásně se rozpustí na jazyku, kde zůstane jen vzpomínka na chuťový zážitek. Malinké kiwibery, na fotce s malými banány, se jedí celá, chuť kiwiovatá, méně kyselá, více sladká; 獼猴桃 - makak-broskev.
百香果 - sto vůní plod - to je známá mučenka, chuť podobná, i když se barva dle druhů mění.
Jujuba čínská, cicimek datlový, sušená v každých potravinách k prodeji. Levnější než rozinky, nejlepší v kombinaci s vlašským ořechem. Na podzim se na stáncích objevila jujuba zimní s chutí sladkých jablíček, ale velikosti větší třešně.
Longan, dračí oko - 龍眼, chuť rozplývající se na jazyku, příjemně sladká, připomínající liči, které jsem v Číne nepotkal. Longan se prodává i sušený, připomínající velmi sladkou rozinku.
Tomel, kaki- zralé husté jako puding a sladké jako med.
Objevil jsem i fíky připomínající řecké a rambutan se sladkou dužninou; 紅毛丹 - červené vlasy.
Pořídil jsem si malý mixér (200元), který zvládl koktejly i oříšky. Přemýšlel jsem, že bych si jej vzal domů, protože byl velmi fajn, ale nakonec jsem jej nechal příštím obyvatelům apartmánu.
Arašídy jsem si odnášel nepražené ve dvou barevných provedeních, červené mírně dražší.
Zvláštní chuť má smůla z meruněk, která se přidává do ranní kaše.
Čerstvá šťáva z granátového jablka osvěží při procházce městem.
Na závěr jsem si nechal to nejlepší, co jsem ochutnal. Lotosová semínka. Od poloviny září se objevovala na každém rohu. Jezer je ve Wuhanu dost a s nimi i možnost semínka nasbírat a prodat. Chuť oříšková, svěží, žaludek se cítil moc lehce - jako na hedvábném polštářku. Lze vyrobit i pesto.
Guava, růžovočervená dřeň, chuť vynikající, vzdáleně trochu připomínající jahodu, malinu.
Mangostan, 山竹 - hory, bambus, jemná sladká chuť, která se rozplyne v ústech a zůstane svěží chuť na jazyku.
Láhevník, Annona, podobně sladké, příjemné a přece jiné.
Vajíčkové ovoce konzistence žloutku, sladké jen malinko, jako vajíčková pomazánka, zkoušel jsem rozmixovat s mořskou řasou.